• Home
  • Faculty: 1998-2008

Faculty: 1998-2008

1998-1999Past Fraser

Chair:Dennis H. Karpowitz
Associate Chair: Douglas R. Denney
Clinical Program Director: C. Richard Snyder
Clinical Child Program Director: Michael C. Roberts
Experimental Program Director: Gregory Simpson
Social Program Director: C. Daniel Batson (Fall) / Allen Omoto (Spring)
Director of the Psychological Clinic: Raymond L. Higgins
Graduate Affairs Director: Monica Biernat
Director of Undergraduate Studies: Douglas R. Denney
Director of Undergraduate Honors Program: James F. Juola
Administrative Assistant: Sandra Duersch
Distinguished Professor: Rue LeVelle Cromwell (M. Erik Wright Distinguished Professorship)
Professors: C. Daniel Batson
Douglas R. Denney
Susan E. Embretson
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
James F. Juola
George A. Kellas
Susan J. Kemper
Kathleen McCluskey-Fawcett and Associate Provost
Michael C. Roberts
Gregory Simpson
C. Richard Snyder
Lawrence S. Wrightsman
Associate Professors: Monica Biernat
Nyla R. Branscombe
Christian Crandall
Sheryle Gallant
Dennis H. Karpowitz
Charlene Muehlenhard
Allen Omoto
Shari R. Speer (.25 FTE)
Annette L. Stanton
Eric M. Vernberg (.5 FTE)
Assistant Professors: Virgil H. Adams III (.5 FTE)
Paul Atchley (PhD University of California Riverside, 1996)
Ruth Ann Atchely (PhD University of California Riverside, 1997)
Stephen S. Ilardi (Wright Scholar)
Yolanda Jackson (.5 FTE)
Thomas A. Schreiber
Professors Emeritus: Howard J. Baumgartel
Jack W. Brehm
Walter H. Crockett
Paul V. Gump
Charles E. Hallenbeck
Edwin J. Martin
Charles Neuringer
Thomas Reilly
Maynard W. Shelly
Anthony J. Smith
Franklin C. Shontz
Mary Townsend
Edward L. Wike
Beatrice A. Wright
Herbert F. Wright
Visiting Lecturers: Caroly Schroeder (Spring)
Scott Temple (Spring)
Lecturers: Robert Blum 
Douglas Witt
Courtesy Appointments: Ronald A. Ash
Donald Baer*
John Belmont
John F. Brandt
George Dreher
Aletha C. Huston
Edward K. Morris
Marion O'Brien
Elizabet C. Pennick
Michael Rapoff
John Throne*
Joseph Weaver
*voting member
Adjunct Appointments: Martha Barnard
Lester Blue
Samuel L. Bradshaw Jr.
Lolafay Coyne
Carroll D. Ohlde
Thomas Patterson
Kathryn Peiper
Howard M. Rosenfeld
Social Workers: Donna Flory
Nancy Hughes
Director of Laboratories: Muhammad Ahmed

1999-2000

Chair:Gregory Simpson
Associate Chair: Dennis H. Karpowitz
Clinical Program Director: C. Richard Snyder
Clinical Child Program Director: Michael C. Roberts
Experimental Program Director: Thomas A. Schreiber
Social Program Director: Allen Omoto
Director of the Psychological Clinic: Raymond L. Higgins
Graduate Affairs Director: Monica Biernat
Director of Undergraduate Studies: Dennis H. Karpowitz
Director of Undergraduate Honors Program: Christian Crandall and Paul Atchley
Administrative Assistant: Sandra Duersch
Distinguished Professor: Rue LeVelle Cromwell (M. Erik Wright Distinguished Professorship)
Professors: C. Daniel Batson
Douglas R. Denney
Susan E. Embretson (Sabbatical leave, Fall & Spring)
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
James F. Juola (Sabbatical leave, Fall & Spring)
George A. Kellas
Susan J. Kemper (.5 FTE)
Kathleen McCluskey-Fawcett and Associate Provost (Sabbatical Leave, Fall)
Charlene Muehlenhard
Michael C. Roberts
Gregory Simpson
C. Richard Snyder
Annette L. Stanton
Lawrence S. Wrightsman
Associate Professors: Monica Biernat
Nyla R. Branscombe
Christian Crandall
Sheryle Gallant
Dennis H. Karpowitz
Allen Omoto
Shari R. Speer (.25 FTE)
Thomas A. Schreiber
Eric M. Vernberg (.5 FTE)
Assistant Professors: Virgil H. Adams III (.5 FTE)
Paul Atchley
Ruth Ann Atchely
James E. Grobe (PhD Pittsburgh, 1999)
Stephen S. Ilardi (Wright Scholar)
Yolanda Jackson (.5 FTE)
Professors Emeritus: Howard J. Baumgartel
Jack W. Brehm
Walter H. Crockett
Paul V. Gump
Charles E. Hallenbeck
Edwin J. Martin
Charles Neuringer
Thomas Reilly
Maynard W. Shelly
Anthony J. Smith
Franklin C. Shontz
Mary Townsend
Edward L. Wike
Beatrice A. Wright
Herbert F. Wright
Lecturers: Cyd Schnacke
Douglas Witt
Courtesy Appointments: Ronald A. Ash
Donald Baer*
John Belmont
John F. Brandt
Edward K. Morris
Marion O'Brien
Elizabet C. Pennick
Michael Rapoff
*voting member
Adjunct Appointments: Martha Barnard
Lester Blue
Samuel L. Bradshaw Jr.
Lolafay Coyne
Carroll D. Ohlde
Thomas Patterson
Kathryn Peipe
r Howard M. Rosenfeld
Social Workers: Donna Flory
Nancy Hughes 
Director of Laboratories: Muhammad Ahmed

2000-2001

Chair:Gregory Simpson
Associate Chair: Dennis H. Karpowitz
Clinical Program Director: C. Richard Snyder
Clinical Child Program Director: Michael C. Roberts
Cognitive Program Director: Thomas A. Schreiber
Quantitative Program Director: Susan E. Embretson
Social Program Director: Monica Biernat
Director of the Psychological Clinic: Raymond L. Higgins
Graduate Affairs Director: Sheryle Gallant
Director of Undergraduate Studies: Dennis H. Karpowitz
Director of Undergraduate Honors Program: Paul Atchley
Administrative Assistant: Sandra Duersch
Distinguished Professor: Susan J. Kemper (.5 FTE, Ray A. Roberts Distinguished Professorship)
Professors: C. Daniel Batson
Nyla R. Branscombe
John Colombo (Spring, PhD Buffalo, 1981)
Douglas R. Denney
Susan E. Embretson
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
James F. Juola
George A. Kellas
Kathleen McCluskey-Fawcett and Associate Provost
Charlene Muehlenhard
Michael C. Roberts
Gregory Simpson
C. Richard Snyder
Annette L. Stanton
Lawrence S. Wrightsman
Associate Professors: Monica Biernat
Christian Crandall
Sheryle Gallant
Dennis H. Karpowitz
Thomas A. Schreiber
Eric M. Vernberg (.5 FTE)
Assistant Professors: Virgil H. Adams III (.5 FTE)
Paul Atchley
Ruth Ann Atchely
Michael S. Finger (PhD Minnesota, 2001)
Andrea Follmer Greenhoot (Spring, PhD Univ. of North Carolina, 1997)
James E. Grobe
Stephen S. Ilardi (Wright Scholar)
Yolanda Jackson (.5 FTE)
Ric Steele (.5 FTE, PhD University of Georgia, 1998)
Professors Emeritus: Howard J. Baumgartel
Jack W. Brehm
Walter H. Crockett
Rue LeVelle Cromwell
Paul V. Gump
Charles E. Hallenbeck
Edwin J. Martin
Charles Neuringer
Thomas Reilly
Maynard W. Shelly
Anthony J. Smith
Franklin C. Shontz
Mary Townsend
Edward L. Wike
Beatrice A. Wright
Herbert F. Wright
Lecturers: Cyd Schnacke
Douglas Witt
Courtesy Appointments: Ronald A. Ash
Donald Baer*
John Belmont
John F. Brandt
Edward K. Morris
Marion O'Brien
Elizabet C. Pennick
Michael Rapoff
*voting member
Adjunct Appointments: Martha Barnard
Lester Blue
Samuel L. Bradshaw Jr.
Lolafay Coyne
Carroll D. Ohlde
Thomas Patterson
Kathryn Peiper
Howard M. Rosenfeld
Social Workers: Donna Flory
Nancy Hughes
Director of Laboratories: Muhammad Ahmed

2001-2002

Chair:Gregory Simpson
Associate Chair: Dennis H. Karpowitz
Clinical Program Director: Raymond L. Higgins
Clinical Child Program Director: Michael C. Roberts
Cognitive Program Director: Paul Atchley
Quantitative Program Director: Susan E. Embretson
Social Program Director: Monica Biernat
Director of the Psychological Clinic: Raymond L. Higgins
Graduate Affairs Director: Sheryle Gallant
Director of Undergraduate Studies: Dennis H. Karpowitz
Director of Undergraduate Honors Program: Paul Atchley
Administrative Assistant: Sandra Duersch
Distinguished Professor: Susan J. Kemper (.5 FTE, Ray A. Roberts Distinguished Professorship)
C. Richard Snyder (M. Erik Wright Distinguished Professorship)
Professors: C. Daniel Batson
Nyla R. Branscombe
John Colombo
Douglas R. Denney
Susan E. Embretson
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
James F. Juola
George A. Kellas
Kathleen McCluskey-Fawcett and Associate Provost
Charlene Muehlenhard
Michael C. Roberts
Gregory Simpson
Annette L. Stanton
Lawrence S. Wrightsman
Associate Professors: Monica Biernat
Christian Crandall
Sheryle Gallant
Dennis H. Karpowitz
Thomas A. Schreiber
Eric M. Vernberg (.5 FTE)
Assistant Professors: Virgil H. Adams III (.5 FTE)
Paul Atchley
Ruth Ann Atchely
Michael S. Finger
Andrea Follmer Greenhoot
James E. Grobe
Stephen S. Ilardi (Wright Scholar)
Yolanda Jackson (.5 FTE)
Ric Steele (.5 FTE)
Michael Vitevitch (PhD SUNY Buffalo, 1997)
Professors Emeritus: Howard J. Baumgartel
Jack W. Brehm
Walter H. Crockett
Rue LeVelle Cromwell
Paul V. Gump
Charles E. Hallenbeck
Edwin J. Martin
Charles Neuringer
Thomas Reilly
Maynard W. Shelly
Anthony J. Smith
Franklin C. Shontz
Mary Townsend
Beatrice A. Wright
Herbert F. Wright
Lecturers: Cyd Schnacke
Douglas Witt
Courtesy Appointments: Ronald A. Ash
Donald Baer*
John Belmont
John F. Brandt
Edward K. Morris
Marion O'Brien
Elizabet C. Pennick
Michael Rapoff
*voting member
Adjunct Appointments: Martha Barnard
Lester Blue
Samuel L. Bradshaw Jr.
Lolafay Coyne
Carroll D. Ohlde
Thomas Patterson
Kathryn Peiper
Howard M. Rosenfeld
Social Workers: Donna Flory
Nancy Hughes 
Director of Laboratories: Muhammad Ahmed

2002-2003

Chair: Gregory Simpson
Associate Chair: Dennis H. Karpowitz
Clinical Program Director: Raymond L. Higgins
Clinical Child Program Director: Michael C. Roberts
Cognitive Program Director: Paul Atchley
Quantitative Program Director: Susan E. Embretson
Social Program Director: Monica Biernat
Director of the Psychological Clinic: Raymond L. Higgins
Graduate Affairs Director: Sheryle Gallant
Director of Undergraduate Studies: Dennis H. Karpowitz
Director of Undergraduate Honors Program: Paul Atchley
Administrative Assistant: Sandra Duersch
Distinguished Professor: Susan J. Kemper (.5 FTE, Ray A. Roberts Distinguished Professorship)
C. Richard Snyder (M. Erik Wright Distinguished Professorship)
Professors: C. Daniel Batson
Nyla R. Branscombe
John Colombo
Douglas R. Denney
Susan E. Embretson
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
James F. Juola
George A. Kellas
Kathleen McCluskey-Fawcett and Associate Provost
Charlene Muehlenhard
Michael C. Roberts
Gregory Simpson
Annette L. Stanton (Fall)
Eric M. Vernberg (.5 FTE)
Lawrence S. Wrightsman
Associate Professors: Monica Biernat
Christian Crandall
Sheryle Gallant
Yolanda Jackson (.5 FTE)
Dennis H. Karpowitz
Thomas A. Schreiber
Assistant Professors: Virgil H. Adams III (.5 FTE)
Paul Atchley
Ruth Ann Atchely
Michael S. Finger
Andrea Follmer Greenhoot
James E. Grobe
Stephen S. Ilardi (Wright Scholar)
Ric Steele (.5 FTE)
Michael Vitevitch
Professors Emeritus: Howard J. Baumgartel
Jack W. Brehm
Walter H. Crockett
Rue LeVelle Cromwell
Paul V. Gump
Charles E. Hallenbeck
Edwin J. Martin
Charles Neuringer
Thomas Reilly
Anthony J. Smith
Franklin C. Shontz
Mary Townsend
Beatrice A. Wright
Herbert F. Wright
Lecturers: Cyd Schnacke 
Douglas Witt
Courtesy Appointments: Ronald A. Ash
John Belmont
John F. Brandt
Edward K. Morris
Marion O'Brien
Elizabet C. Pennick
Michael Rapoff
Adjunct Appointments: Martha Barnard
Lester Blue
Samuel L. Bradshaw Jr.
Lolafay Coyne
Carroll D. Ohlde
Thomas Patterson
Kathryn Peiper
Howard M. Rosenfeld
Social Workers: Donna Flory
Nancy Hughes 
Director of Laboratories: Muhammad Ahmed

2003-2004

Chair: Greg Simpson
Glenn Adams
Paul Atchley
Ruth Ann Atchley
Charles D. Batson
Daniel Bernstein
Monica Biernat
Nyla R. Branscombe
John Colombo
Christian Crandall
Douglas Denney
Joseph Dien
Susan Embretson
Sheryle Gallant
Andrea Greenhoot
James Grobe
Patricia Hawley
Ray Higgins
David Holmes
Stephen Ilardi
Yo Jackson
James Juola
Dennis Karpowitz
George Kellas
Susan Kemper
Todd Little
Kathleen McCluskey-Fawcett
Charlene Muehlenhard
Thomas Schreiber
Rick Snyder
Ric Steele
Eric Vernberg
Michael Vitevitch
Larry Wrightsman

2004-2005

Chair: Greg Simpson
Glenn Adams
Paul Atchley
Ruth Ann Atchley
Charles D. Batson
Daniel Bernstein
Monica Rose Biernat
Nyla R. Branscombe
John A. Colombo
Chris S. Crandall
Douglas R. Denney
Joseph Dien
Sheryle Jean Gallant
Andrea Follmer Greenhoot
James E. Grobe
Patricia H Hawley
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
Stephen Scott IIardi
Yolanda Jackson
James F. Juola
Dennis H. Karpowitz
George A. Kellas
Susan J. Kemper
Todd Little
Kathleen McCluskey-Fawcett
Charlene L Muehlenhard
Thomas Alius Schreiber
Charles R. Snyder
Ric G Steele Jr
Eric Vernberg
Michael S Vitevitch
Lawrence S.Wrightsman Jr.

2005-2006

Chair: Greg Simpson
Glenn Adams
Paul Atchley
Ruth Ann Atchley
Charles D. Batson
Daniel J Bernstein
Monica Rose Biernat
Nyla R. Branscombe
John A. Colombo
Chris S. Crandall
Douglas R. Denney
Joseph Dien
Sheryle Jean Gallant
Andrea Follmer Greenhoot
James E. Grobe
Patricia H Hawley
Nancy Hamilton
Raymond L. Higgins
David S. Holmes
Stephen Scott IIardi
Rick Ingram
Yolanda Jackson
James F. Juola
Dennis H. Karpowitz
Susan J. Kemper
Todd Little
Kathleen McCluskey-Fawcett
Charlene L Muehlenhard
Thomas Alius Schreiber
Charles R. Snyder
Ric G Steele Jr
Eric Vernberg
Michael S Vitevitch
Lawrence S.Wrightsman Jr.

2006-2007

Chair: Greg Simpson
Glenn Adams
Paul Atchley
Ruth Ann Atchley
Charles Batson
Daniel Bernstein
Monica Biernat
Bridget Biggs
Nyla Branscombe
John Colombo
Chris Crandall
Douglas Denney
Omri Gillath
Andrea Follmer Greenhoot
Nancy Hamilton
Patricia Hawley
Raymond Higgins
David Holmes
Stephen Ilardi
Rick Ingram
Yo Jackson
James Juola
Dennis Karpowitz
Susan Kemper
Todd Little
Kathleen McCluskey-Fawcett
Charlene Muehlenhard
Kris Preacher
Thomas Schreiber
Ric Steele
Joseph Steinmetz
Eric Vernberg
Michael Vitevitch

2007-2008

Chair: Greg Simpson
Glenn Adams
Paul Atchley
Ruth Ann Atchley
Daniel Bernstein
Monica Biernat
Bridget Biggs
Nyla Branscombe
John Colombo
Chris Crandall
Douglas Denney
Omri Gillath
Andrea Follmer Greenhoot
Nancy Hamilton
Patricia Hawley
Raymond Higgins
David Holmes
Stephen Ilardi
Rick Ingram
Yo Jackson
David Johnson
James Juola
David Karpowitz
Susan Kemper
Mark Landau
Todd Little
Kathleen McCluskey-Fawcett
Charlene Muehlenhard
Kris Preacher
Thomas Schreiber
Ric Steele
Joseph Steinmetz
Eric Vernberg
Michael Vitevitch

 


Calendar
Follow Us

Follow the Department of Psychology on Facebook Follow University of Kansas News on Twitter Follow KU on Youtube

One of 34 U.S. public institutions in the prestigious Association of American Universities
Nearly $290 million in financial aid annually
44 nationally ranked graduate programs.
—U.S. News & World Report
Top 50 nationwide for size of library collection.
—ALA
23rd nationwide for service to veterans —"Best for Vets," Military Times